Nowy singiel – Fahrenheit

KOMBI Łosowski
Okładka najnowszego singla zespołu KOMBI Fahrenheit

Nowy singiel – Fahrenheit

„Fahrenheit” to czwarty singiel i teledysk z płyty „Minerał życia” wydanej przez KOMBI z okazji 45-lecia, która ukazała się w sprzedaży 26 listopada 2021 r.

Akcja piosenki „Fahrenheit” rozgrywa się w Gdańsku. Autorka tekstu Patrycja Kosiarkiewicz wplata postać urodzonego w tym mieście Fahrenheita – fizyka, wynalazcy termometru rtęciowego i twórcy skali temperatur – w historię miłosną narratora piosenki. Pretekstem utworu jest kolumna meteorologiczna Fahrenheita usytuowana przy Długim Targu u wylotu ulicy Mieszczańskiej. Bohater spotyka tam kobietę, w której z miejsca się zakochuje.

Co noc przekrada się do niej na sekretne spotkania, każdorazowo mijając kolumnę, przez co Fahrenheit na zawsze wywoła w nim jednoznacznie skojarzenie. Dobrze, że na jubileuszowej płycie znalazła się piosenka nawiązująca do macierzystego dla KOMBI Gdańska, wszak to zespół na wskroś gdański. Próby i bazę od 45 lat ma w domu Sławomira Łosowskiego w Gdańsku. A skoro piosenka tak mocno nawiązuje do Gdańska, to oczywiste jest, że akcja teledysku dzieje się właśnie w tym mieście, w pięknych miejscach gdańskiej Starówki, a słynne budynki, przedproża i rzeźby oraz kolumna meteorologiczna tytułowego Fahrenheita są naturalną scenografią dla filmowej opowieści.

W warstwie muzycznej „Fahrenheit” jest to już KOMBI 2021. Mniej tu odniesień kompozytora do tego, co robił kiedyś, za to jest muzyczne patrzenie w przyszłość. Jest nie tylko świat elektronicznych dźwięków, ale przemyślana instrumentalna narracja nawiązująca do nastrojowego wokalu, podkreślona ilustracyjnymi zagraniami na analogowych syntezatorach. W piosence mamy także nieparzyste frazy oraz charakterystyczny dla niej intrygujący bit.

Teledysk nagrywany był w Gdańsku.

KOMBI Łosowski