Słodkiego Miłego Życia 40-lecie | NA ŻYWO 2023
„Czy to już znasz Kochanie?”
Z okazji 40-lecia piosenki „Słodkiego miłego życia” przedstawiamy jej najnowsze nagranie koncertowe.
Jest już tradycją, że co kilka lat pojawia się na tym kanale aktualna wersja live „Słodkiego miłego życia”. Dwie poprzednie, pochodzące z koncertów w Grudziądzu z 2011 r. oraz w Szczecinie z orkiestrą symfoniczną z 2018 r., mimo upływu lat wciąż cieszą się wielką popularnością.
Odświętnym pretekstem obecnie prezentowanej wersji jest jubileusz 40-lecia „Słodkiego miłego życia”, przeboju największego w historii KOMBI i jednego z największych w ogóle w historii polskiej muzyki rozrywkowej.
„Słodkiego miłego życia” to muzyczne logo zespołu Sławomira Łosowskiego. Hit, którego publiczność oczekuje na każdym koncercie i który zawsze jest bisowany. Sławomir Łosowski skomponował tą piosenkę w 1982 r. podczas przymusowej przerwy w trasie koncertowej w Związku Sowieckim, spowodowanej żałobą po śmierci szefa komunistycznej partii Leonida Breżniewa. Zamknięty przez tydzień w hotelu ze swoimi instrumentami, Łosowski skomponował wcale nieżałobny utwór, co wynikało z jego nadziei na lepszy czas dla Polski po śmierci czerwonego imperatora. Tekst do tej muzyki, napisany przez Marka Dutkiewicza, w prześmiewczy sposób pokazał rzeczywistość Peerelu, a przekorny refren stał się hasłem wielu imprez urodzinowych i weselnych w Polsce.
Piosenka nagrana została w 1983 r., a w 1984 wydana na płycie „Nowy Rozdział”.
„Słodkiego miłego życia” to jeden z największych polskich przebojów. W 1984 roku piosenka głosami publiczności wygrała główną nagrodę w konkursie „Przeboje” 21. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Była na wszystkich listach przebojów.
Intro „Słodkiego…”, grane przez Sławomira Łosowskiego na syntezatorach Prophet 5 i Mini Korg 700s, uważane jest za najbardziej rozpoznawalne w polskiej muzyce rozrywkowej. Kompozytor do dzisiaj gra piosenkę na tych samych, ponad 40-letnich i modyfikowanych przez siebie instrumentach. Z okazji jubileuszu nadał piosence odświętny charakter, nie ujmując nic z melodii oraz ze znanych słuchaczom swoich charakterystycznych brzmień. W częściach solowych dodał garść nowych brzmień, dyskretnie odświeżając jubilatkę, jak to się zazwyczaj robi na okrągłe urodziny.
Ścieżka audio jest nagraniem z koncertu w Starogardzie Gdańskim, który odbył się 20 sierpnia 2022 r. Natomiast w obrazie wykorzystane zostały także ujęcia z dwóch innych występów, ale zdecydowana większość jest ze Starogardu Gdańskiego. Ujęcia filmowe pokazują charakterystyczną dla koncertów KOMBI Łosowskiego oprawę laserową. Do niedawna miała ją instrumentalna część koncertu. Obecnie lasery ilustrują także kilka nowych piosenek, a spośród dawnych hitów jak dotąd tylko „Słodkiego miłego życia” doczekała się z okazji jubileuszu swojej własnej aranżacji laserowej.
Ważną część teledysku stanowi publiczność i jej udział w wykonaniu jubileuszowej piosenki. Na zdjęciach wśród wielu kombiowych fanów widać tych „starych” wiernych, którzy licznie przyjechali z całej Polski. Niektórzy z nich towarzyszą Łosowskiemu 40 lat równolegle z wiekiem piosenki. Ich obecność w jubileuszowym teledysku pozostanie ważnym dokumentem historii zespołu i piosenki.
Skład zespołu KOMBI Łosowski:
Sławomir Łosowski – lider, instrumenty klawiszowe
Zbigniew Fil – wokal
Karol Kozłowski – bas
Tomasz Łosowski – perkusja
Realizacja dźwięku i rejestracja audio: Krzysztof Korczyński
Realizacja oświetlenia: Krzysztof Geburt
Oprawa laserowa: Visual Sensation Laser Shows & Technologies (operator Jakub Marcinek)
Mix audio: Marcin Szwajcer
Ujęcia filmowe laserów: Sebastian Świętek
Ujęcia filmowe z drona: Jakub Knopiński
Ujęcia filmowe ze sceny, montaż, postprodukcja i koloryzacja: Kocha Lubi Szeruje
Producent: Sławomir Łosowski
FB, Instagram, Tweetter
Management i promocja: wojciech.korzeniewski@kombi.pl
Koncerty: koncerty@kombi.pl