Fanclub

KOMBI Łosowski

Obecnie

Ponieważ dawne geograficzne podziały na miejscowości, w których działały fan-kluby, wobec współczesnych środków przekazu są już zbyteczne, powstał jeden wspólny Fan-Klub KOMBI, który opiera swoją działalność na sieci społecznościowej Facebook.

Prowadzą go: Piotr Krupski, Jarosław Dobrowolski, Katarzyna Budziłek-Jurek i Marek Budziłek.

Oczywiście fani nie ograniczają się tylko do działalności internetowej. Uczestniczą jak zawsze w koncertach zespołu w całej Polsce oraz przybywają na spotkania z KOMBI. Popularnością cieszy się także forum sympatyków zespołu, założone w 2008 roku.

Pierwszy fan-klub KOMBI

Pierwszy fan-klub zespołu KOMBI powstał 1.10.1980 r. przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART. Wydawał on profesjonalną gazetę "Music Fan", w której były poruszane wszelkie sprawy dotyczące korespondencji z fanami oraz aktualności o KOMBI. Przypominana była historia, sylwetki muzyków, wycinki prasowe, recenzje, opinie, dyskografia, repertuar. Gazeta zajmowała się także promocją materiałów reklamowych i pamiątek: plakatów, płyt, folderów, ulotek, znaczków, plakietek, koszulek itp. Od 1982 r. kierownikiem fan-klubu był Krzysztof Skórko. Sekretarzem do spraw korespondencji była Anna Sawicka-Furgo. Do fan-klubu należało ok. 7000 fanów, członkowstwo było nieodpłatne. W ramach przynależności do fan-klubu, fani bezpłatnie otrzymywali legitymację oraz wspomnianą gazetę "Music Fan". Fan-klub prowadził sklep z materiałami dotyczącymi zespołu. Legitymacja upoważniała do zakupu w tym sklepie z 25% zniżką. W przyszłości miała upoważniać do ulgowego wstępu na koncerty KOMBI w Polsce. Kontakt z fanami był zarówno korespondencyjny, jak również w siedzibie BART.

Początki Fan-klubu w Elblągu

Założycielką fan-klubu KOMBI w Elblągu była Danuta Mierzwińska (Zborała). Członków zespołu poznała w 1984 r. na koncercie w Poznaniu. Następne jej spotkanie z zespołem nastąpiło w Szczecinie na początku 1985 roku. Później, przy okazji koncertu KOMBI w Elblągu tego samego roku, doszło do rozmowy na temat fan-klubu. Sławomir Łosowski, jako lider zespołu, wyraził zgodę i w ten sposób fan-klub rozpoczął działalność w jej mieszkaniu w Elblągu. Od Sławomira Łosowskiego dostała trzy wielkie kartony z korespondencją fanów i materiałami reklamowymi oraz pieniądze na znaczki i koperty. Na tym etapie działalność skupiała się głównie na kontakcie korespondencyjnym z fanami i wysyłaniu im zdjęć zespołu z autografami. Wysłała setki listów i kilka tysięcy odebrała, w jej domu zbierali się fani, razem jeździli na koncerty KOMBI.

Centralny Fan-Klub KOMBI w Elblągu

W 1985 r. do Danuty Mierzwińskiej (Zborały) trafili Tomasz Borkowski z Jarosławem Kołtunowskim i nawiązali z nią współpracę. Wkrótce potem dołączył do nich Adam Fotek, który podpisał dokument w Elbląskim Ośrodku Kultury, ustalający siedzibę fan-klubu. Dało to początek formalnemu adresowi fan-klubu oraz prestiżowemu miejscu na spotkania z fanami i zespołem.

Centralny Fan-Klub zespołu KOMBI oficjalnie powstał 29.08.1985 r. na mocy dokumentu podpisanego przez Jacka Sylwina, będącego managerem zespołu, który upoważnił do jego prowadzenia Tomasz Borkowskiego i Jarosława Kołtunowskiego.

Wkrótce odszedł Jarosław Kołtunowski. Gdy Tomasz Borkowski poszedł do wojska, prowadzeniem fan-klubu zajął się Adam Fotek. Z kolei po jego wyprowadzeniu się z Elbląga, działalność fan-klubu, po powrocie z wojska, przejął znów Tomasz Borkowski.

Działalność Centralnego Fan-Klubu KOMBI w Elblągu

Fan-klub miał swoje wydawnictwo - "Głos Fana Kombi", w którym poruszane były rozmaite tematy związane z zespołem. Odbiorcami tych gazetek były dziesiątki fanów z całej Polski. Fan-klub organizował także comiesięczne spotkania fanów w ośrodku kultury oraz wyjazdy na koncerty, między innymi na "Dni młodości" i koncert z okazji 10-lecia w 1986 r., Koncert Złotych Płyt w 1987 r., koncert "The Best Of Kombi - Live" w 1989 r. i koncert 15-lecia w 1991 r. Zdarzało się, że sam zespół Kombi pojawiał się na spotkaniach, przy okazji swoich koncertów w Elblągu. W 1991 roku Tomasz Borkowski przekazał prowadzenie fan-klubu Piotrowi Krupskiemu, którego czynnie wspomagał jego brat Wojciech Krupski. W tym roku wzrosło zainteresowanie zespołem, który obchodził 15-lecie swojej działalności. Przy okazji tego wielkiego wydarzenia poszerzyło się także grono fanów.

Fan-Klub KOMBI "Tabu" w Bełchatowie

Fan-klub powstał ok. 1985 roku, jako Bełchatowski Fan-Klub Kombi. Dnia 5.12.1987 r. jego założyciel Jarosław Dobrowolski rozpoczął współpracę z zespołem i managerem Wojciechem Korzeniewskim. Od tego momentu liczy się oficjalną datę powstania fan-klubu. Nazwa "Tabu" została dodana, gdy ukazała się płyta o tym tytule. Fan-klub wydawał gazetkę "Kombi-Press" i "Kombi-Relax".
A oto relacja Jarosława Dobrowolskiego z koncertu i spotkania z zespołem w Częstochowie w 2014 r.: Miałem wraz z żoną możliwość spotkania ze Sławkiem Łosowskim i resztą zespołu Kombi przy okazji koncertu w Częstochowie. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej, luźnej atmosferze. Sala domu kultury w Częstochowie, licząca nieco ponad 400 miejsc, wypełniona była w ok. 80%, co mnie mile zaskoczyło, jako że był to koncert biletowany. Sam koncert był świetnie nagłośniony i oczywiście zagrany. Trwał z bisami niemal 2 godziny. W finałowych kawałkach Zbyszkowi swą charyzmą i żywiołowością sceniczną udało się poderwać publikę z siedzeń. Miałem też okazję zamienić kilka słów z kierownikiem domu kultury - był, tak jak większość widowni, zachwycony "prawdziwym, soczystym brzmieniem prawdziwego Kombi".

Fan-Klub KOMBI "Nietykalni" w Bytomiu

Pomysłodawcą założenia najmłodszego fan-klubu w 1989 r. był Marek Budziłek. Ponieważ wówczas był jeszcze niepełnoletni, namówił on swoją siostrę Katarzynę i w ten sposób razem rozpoczęli prowadzenie fan-klubu. Nazwę "Nietykalni" zaproponował Marek, a zaczerpnął ją z aktualnego przeboju zespołu KOMBI. Katarzyna Budziłek napisała list do Sławomira Łosowskiego i kilka dni przed koncertem KOMBI w Zabrzu w czerwcu 1989 r. otrzymała pozytywną odpowiedź. Do dziś istnieje amatorski zapis audio tego koncertu, zarejestrowany przez Marka na przenośnym magnetofonie. Wówczas trwała trasa promocyjna płyty "Tabu". Tak jak wspomniane już wcześniej inne fan-kluby, także i ten miał swoje wydawnictwo - "Kombi News". Były to zazwyczaj ręcznie pisane gazetki (później już na maszynie), powielane metodą ksero. W tamtych czasach była to gratka dla każdego fana. Fan-Klub "Nietykalni" prowadził swoją kronikę.

Fan-Klub KOMBI "Królowie życia" w Poznaniu

Fan-klub działał w latach 1990-1992. Jego założycielem był Mateusz Orwat. Siedzibą fan-klubu był Osiedlowy Domu Kultury "Trojka" w Poznaniu.  Spotkania fanów odbywały się raz w miesiącu. Fan-klub odpowiadał na listy fanów. Materiały otrzymywał od managera zespołu KOMBI Wojciecha Korzeniewskiego.

Lata 90-te XX w.

W 1992 roku od zespołu odeszli Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk. Wszyscy fani byli zawiedzeni tą sytuacją. Sławomir Łosowski ze swoim synem, perkusistą Kombi, początkowo przesłuchiwał nowych muzyków, lecz na skutek ciężkiej choroby swojej żony, zawiesił działalność zespołu. Sławomir i Tomasz Łosowscy zdążyli jeszcze nagrać 12 utworów instrumentalnych i wydać je w 1995 r. na płycie "Nowe Narodziny". Ale nie uzupełnili składu i nie koncertowali. W 1998 r. Piotr Krupski stworzył pierwszą stronę internetową zespołu i fan-klubu KOMBI. Dzięki niej można było dotrzeć do wielu tysięcy fanów, którzy myśleli, że za jakiś czas zespół się zreaktywuje w ostatnim składzie.

W 2003 roku doznaliśmy szoku, gdy dowiedzieliśmy się, że byli muzycy KOMBI, założyli zespół o prawie identycznej nazwie. Nalegaliśmy, aby Sławomir Łosowski wrócił do muzyki i koncertowania.

Przełomowy rok 2004

2.10.2004 roku w Łebie doszło do pierwszego po latach koncertu instrumentalnego dwóch muzyków KOMBI, czyli lidera Sławomira i perkusisty Tomasza Łosowskich. Zagrali większość hitów zespołu. Dla fanów było to szczególne wydarzenie, z którego powstała wspólna relacja:

Jeszcze w uszach nam brzmią dźwięki z koncertu. Był to pierwszy koncert Sławka po 12 latach. TO BYŁ WIELKI COME BACK!!!! Natomiast Tomek udowodnił, że tytuł najlepszego perkusisty roku 2004 w Polsce, przyznany przez miesięcznik "Gitara i Bas", słusznie mu się należy. Sceneria koncertu - niewielki kościółek oraz niepowtarzalna gra dźwięku i światła dawały niezapomniane wrażenia. We wspaniały świat muzyki wprowadziły zgromadzoną publiczność "Wspomnienia z pleneru", wielki przebój instrumentalny KOMBI, wykonany w oryginalnym brzmieniu. Gdy wspomnień nadszedł kres Łosowski założył swoje słynne przeciwsłoneczne okulary z lat 80-tych a my tańczyliśmy "Taniec w słońcu". Następny utwór to "Komputerowe serce". Solówka Sławomira Łosowskiego wykonana na analogowym syntezatorze poruszyła niejedno ludzkie serce. Następnie przyszedł czas na kompozycje duetu pochodzące z albumu "Nowe narodziny", takie jak "Walka światów", "Obietnica" i "Nowe narodziny". Solo Tomasza na bębnach, pełne ekspresji, ukazujące ogromne możliwości drzemiące zarówno w człowieku jak i instrumencie, poruszyło całą publiczność. Bardzo ciepło przyjęto znane przeboje Kombi: "Przytul mnie", "Za ciosem cios" oraz podwójny bis "Słodkiego miłego życia". Po koncercie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy grafik Sławka. Był czas na rozmowy i dzielenie się wrażeniami z koncertu. Powrócił klimat KOMBI za co zespołowi serdecznie dziękujemy.

KOMBI Łosowski